Skip Ribbon Commands
Skip to main content
 • Počátky zpracování ropy

   

  Ropa a její produkty zasahují téměř do všech aspektů našeho života. Zpočátku však dnešní příslovečné černé zlato bylo jen vedlejším produktem a přítěží, která se tu a tam objevovala při dolování jiných surovin. Kdo se však první chopil příležitosti a rozpoznal možnosti této černé kapaliny?

   

  První, kdo poznal peněžní potenciál ropy a jejích produktů, byl Samuel M. Kier. Tento rodák z Pennsylvánie se k ropě dostal přes svůj solný byznys. Ta byla totiž velmi častým vedlejším produktem při vrtání studen se slanou vodou, kde se místo ní však objevila černá zapáchající hmota. Ropa byla tehdy v těchto případech brána spíše jako nepříjemnost a lidé ji tak často nechávali odtékat do blízkých vodních toků.

   

  Kier začal ropu nejdříve používat jako levnou náhradu k osvětlení svých solných dolů. Hoření surové ropy sice produkovalo velký zápach a nemalé množství kouře, na druhou stranu ušetřilo velké peníze za nákup běžných prostředků ke svícení, jako byl například velrybí tuk. Prvním způsobem, kterým Kier skutečně začal na ropě vydělávat peníze, byl její prodej k léčivým účelům. Jeho skupina obchodníků cestovala po státech a prodávala láhev ropy za 50 centů. Později se tyto lahve prodávaly také přímo v lékárnách. Tento medicínský podvod dlouho nevydržel a Kier tak musel pátrat po dalších možnostech, jak ropu prodat.

   

  Kier však nezahálel a již v průběhu své medicínské anabáze stále koketoval s myšlenkou vyrábět z ropy levný lampový olej. Vzal tedy vzorek surové ropy a přivezl ho do Philadelphie na analýzu k chemikovi James C. Boothovi. Ten souhlasil, že by se ropa dala využít zamýšleným způsobem, ale k tomu by nejdřív musela být destilována nebo jinak přečištěna. Kier tak začal experimentovat s destilací ropy a po několika měsících uvedl v roce 1851 na trh svůj výrobek Carbon Oil (Uhlíkový olej), který prodával za 1,5 dolaru za jeden galon (3,785 litru).

   

  V roce 1854 založil Kier v partnerství s Johnem T. Kirkpatrickem první americkou ropnou rafinérii nacházející se v Pittsburghu v Pennsylvánii. Začínali s menší destilační kolonou s objemu 2 barely (cca 238 litrů), ale velmi brzy museli pořídit větší pěti barelovou. Když se v roce 1859 v Pennsylvánii objevila další naleziště, trh byl zaplaven ropou. Na konci 60. let pak v Pittsburghu samotném bylo již 58 ropných rafinérií.

   

  Autor: Ing. Ctibor Škuta, PhD., student VŠCHT

Tvůj komentář

Vyplň všechna políčka Děkujeme za váš komentář Přidej
Lab Blog

Archiv záznamů

Nejnovější záznamy

ZÍSKÁNÍ
NOVÉHO HESLA

Błędny adres e-mail Na tuto e-mailovou adresu bude odeslán odkaz s novým heslem pro vstup do systému. Odkaz odeslán na uvedený e-mail.