Skip Ribbon Commands
Skip to main content
 • Co se stane, když se složky laku na nehty dostanou do těla?
  Aby vaše nehty zářily barvami, je třeba namíchat pěkně divoký chemický koktejl. Představte si, že obsahuje i látku používanou ve střelném prachu!
 • Vyrobte si plastickou hmotu z lepidla a jedlé sody!
  Na internetu je spousta receptů na výrobu nejrůznějších druhů slizu a tvárných hmot. Často však s přísadou tetraboritanu sodného (boraxu), který může způsobit vážné podráždění očí. Koupit si ho smí jen osoby starší 18 let. S naším návodem se bez něj obejdete. Díky použitým surovinám bude vaše umělá hmota nadýchanější, vyrobíte jí pořádnou dávku a určitě se pobavíte.
 • Nejnebezpečnější chemikálie světa
  Extrémně nebezpečné je už jejich vytvoření. Explodují, vzplanou, rozežerou a rozleptají. Nic se jich nesmí dotknout a jejich kompletní vlastnosti nejsou doposud známé. To jsou nejnebezpečnější chemikálie světa. Na seznam opravdu nejnebezpečnějších chemických sloučenin se dostane jen pár „vyvolených“ a dokonce i je někteří stateční vědci možná až příliš zblízka zkoumají.
 • Úprava odpadních vod
  ​​Co se stane s vodou, která odteče z vany? Kam putují zbytky jídla po vypuštění dřezu v kuchyni? Co se děje po spláchnutí záchodu? Jako prý všechny cesty vedou do Říma, téměř všechny trubky míří do čističky odpadních vod.
 • Chemie historických fotografií
  „Ne, mám zavřený oči. On se šklebí. Ukaž mi to, tuhle smaž. Vyfoť to radši víckrát…“ Vyleze z toho jedna dobrá fotka, ale vy máte pocit, že jste vzpomínkou do rodinného alba strávili celý den. Skoro jako tenkrát, když fotografie začínala. Taky to trvalo celý den, ale fotograf měl jen jeden pokus.
 • Chemie výroby tekutého chleba
  Hned na začátku si nemůžeme odpustit důležité upozornění – všeho s mírou! Nebudeme vám teď vyhrožovat, že z vás zlatavý mok udělá bezdomovce nebo že kvůli němu umřete, protože ruku na srdce, takhle to v životě nechodí. Kluci, vás by mohlo odradit spíš zvýšené riziko impotence a rostoucí pupek, děvčata, vy si zase pamatujte, že po všem, co obsahuje tolik cukrů, se hodně tloustne. Kdo moc pije, zoškliví a zasmrádne. Pojďme se ale podívat, jak probíhá chemicky velmi zajímavý proces výroby pití z jídla :)
 • Vznik základních biologických látek
   
  Od nepaměti si klademe otázku, jak vznikl život. Jak se soptící vulkány, hluboké krátery a spalující vedro změnily v Zemi, jakou známe dnes? Záhadu se pokoušejí rozluštit pomocí moderních metod i čeští vědci.
   
   
 • Raketa z šumivých tablet
  S naším návodem si můžete sestavit raketu, kterou odpálíte i bez ohně. Budou vám na to stačit chemické reakce, jež nezahrnují hoření. Základní ingredience jsou voda, šumivé tablety, malé krabičky s víčkem, čtvrtka a silná lepicí páska.
 • Jak starý je virus HIV?
  Přestože se zdá, že onemocnění AIDS a přenos viru HIV na člověka jsou problémy poslední doby, původ viru sahá až mnohem dál do minulosti. Objeven byl na konci 20. století, ale existoval už před miliony let. Víte, co všechno může způsobit a jak se chránit?
 • Co prozradí váš mobil?
  Určitě jste někdy sledovali americkou kriminálku, kde hlavní hrdina určí pachatele díky nějakému smítku na místě činu. Říkali jste si, jak je to směšné a přitažené za vlasy? Budete se divit, co všechno po sobě zanecháváme třeba jen na obalu svého mobilu…
   
   

ZÍSKÁNÍ
NOVÉHO HESLA

Błędny adres e-mail Na tuto e-mailovou adresu bude odeslán odkaz s novým heslem pro vstup do systému. Odkaz odeslán na uvedený e-mail.