Skip Ribbon Commands
Skip to main content
 • Vznik základních biologických látek
   
  Od nepaměti si klademe otázku, jak vznikl život. Jak se soptící vulkány, hluboké krátery a spalující vedro změnily v Zemi, jakou známe dnes? Záhadu se pokoušejí rozluštit pomocí moderních metod i čeští vědci.
   
  Vznik základních biologických látek.png

  Martin Ferus a jeho kolegové z Ústavu fyzikální chemie Jaroslava Heyrovského Akademie věd ČR vycházejí z předpokladu, že ke vzniku života na Zemi vedly chemické procesy, které spustily dopady planetek nebo asteroidů na zemský povrch. Když totiž asteroid dopadne na Zemi, přemění se jeho pohybová energie na tepelnou. Vše okolo něj se v důsledku tepla začne tavit a odstartují reakce, k nimž by jinak nedošlo.
  Vědci se tedy pokoušejí napodobit pád asteroidu v laboratořích. Opakovaně laserem střílejí na vakuově uzavřenou nádobu s různými plyny či kapalinami a zjišťují, jestli některá ze vzniklých reakcí mohla vytvořit některou ze základních biologických látek. Navazují tak například na pokusy Stanleyho Millera a Harolda C. Ureye v padesátých letech 20. století. Jejich experimenty si protiřečily s takzvanou teorií RNA světa, která říká, že prvotní molekulou života byla právě RNA (ribonukleová kyselina). Při pokusech totiž používali aminokyseliny, ale RNA na aminokyselinách založená není.
  Zásadní zlom přišel v roce 2000, kdy se Italové začali zajímat o molekulu formamidu, jež vzniká hydrolýzou kyanovodíku. Kyanidy na Zemi existovat mohly, a proto dnešní pokusy vycházejí právě z této molekuly. Zahříváním formamidu nebo jeho vystavením šokovým vlnám vznikají za použití katalyzátorů nukleové báze, což by mohl být správný krok k poodhalení tajemství života na Zemi. Ferus se vrací se svým týmem i ke směsím, které používali Urey a Miller. Po vystavení elektrickému výboji či laseru se nukleové báze v malých koncentracích skutečně tvoří. Znamená to, že před šedesáti lety se vědci ubírali správným směrem, jen ještě neměli ty správné detekční techniky.

Tvůj komentář

Vyplň všechna políčka Děkujeme za váš komentář Přidej
Lab Blog

Archiv záznamů

Nejnovější záznamy

ZÍSKÁNÍ
NOVÉHO HESLA

Błędny adres e-mail Na tuto e-mailovou adresu bude odeslán odkaz s novým heslem pro vstup do systému. Odkaz odeslán na uvedený e-mail.