Skip Ribbon Commands
Skip to main content
 • Raketa z šumivých tablet
   
  S naším návodem si můžete sestavit raketu, kterou odpálíte i bez ohně. Budou vám na to stačit chemické reakce, jež nezahrnují hoření. Základní ingredience jsou voda, šumivé tablety, malé krabičky s víčkem, čtvrtka a silná lepicí páska.
   
  Raketa z šumivých tablet.png

  Ideálním tělem rakety je oválná krabička od filmu do foťáku. Každá je ale trochu jiná, a tak napřed musíte provést sérii pokusů, díky nimž zjistíte, jestli se k výrobě rakety vůbec hodí:
   
  Zalijte krabičku asi do poloviny horkou vodou, vložte do ní půl šumivé tablety, rychle ji uzavřete a postavte víčkem vzhůru. Pak počítejte, za jak dlouho vyletí víčko do vzduchu, a časový údaj si zaznamenejte. Intenzitu odpalu můžete vylepšit změnou poměru množství obou složek „paliva“. Nejprve zkuste třeba méně vody a opět spočítejte a zapište, za jak dlouho se víčko odpálí. Pokud nebudete spokojeni s výsledkem, zkuste přidat větší kousek tablety nebo vodu víc ohřejte a tak dále… Může se stát, že víčko neodletí vůbec – pak bude na vině nejspíš málo utěsněný uzávěr krabičky. Zkuste najít jinou, uzavíranou vtlačením víčka dovnitř, ne pouhým nasazením zvenku.
  Až vyladíte samotný odpal a získáte dokonalé jádro pro svou raketu, slepte izolepou tři krabičky dohromady tak, aby se všechny dotýkaly stěnami a vypadaly jako její motory. Můžete je pak postavit víčky dolů, obalit pomalovanou čtvrtkou a na její horní část přidělat ještě špičku (tu vyrobíte vystřižením kolečka z papíru, nastřižením od okraje ke středu a stočením do kornoutu). Váš odpal pak bude víc připomínat práci NASA…
  S takto připraveným modelem běžte ven! Naplňte všechny krabičky správným množstvím paliva, uzavřete je a postavte víčky dolů. Díky předchozím pokusům víte, kolik času zbývá do odpalu, a podle toho zvolte také rychlost ústupu od odpalovací rampy.
  Kromě samotných ingrediencí nezapomeňte na ochranné brýle a zásady bezpečnosti práce:
  -          Nabitou krabičkou nikdy nemiřte na lidi ani zvířata kolem sebe.
  -          Očekáváte-li explozi, stůjte od krabičky dostatečně daleko.
  -          Pokusy s raketami vždy provádějte venku.
  Proč raketa vyletí?
  Šumivé tablety obsahují dva hlavní reaktanty: jedlou sodu (hydrogenuhličitan sodný) a kyselinu citronovou. Ty spolu reagují za vzniku dvou produktů: oxidu uhličitého a citrátu sodného. To znamená, že atomy tvořící tabletu se spojí s jinými atomy a vytvoří nové molekuly. Dokud tableta šumí, vznikají další a další molekuly oxidu uhličitého, jehož skupenství je při běžné teplotě plynné. Plyn potřebuje víc místa než pevná tableta, rozpíná se a vyvíjí čím dál větší tlak na stěny krabičky. Jejím nejslabším místem je samozřejmě uzávěr, který nakonec nevydrží a odletí.
   

Tvůj komentář

Vyplň všechna políčka Děkujeme za váš komentář Přidej
Lab Blog

Archiv záznamů

Nejnovější záznamy

ZÍSKÁNÍ
NOVÉHO HESLA

Błędny adres e-mail Na tuto e-mailovou adresu bude odeslán odkaz s novým heslem pro vstup do systému. Odkaz odeslán na uvedený e-mail.