Skip Ribbon Commands
Skip to main content
 • PET láhev
  PET láhev, plastový fenomén, je považována za jeden ze symbolů naší konzumní společnosti. V posledních letech se dostává na pulty nejen v rámci prodeje nealkoholických nápojů, ale dokonce i našeho milovaného piva. Pojďme se tedy společně podívat, kdy začal příběh „petky" a co se děje poté, co ji vyhodíme do tříděného odpadu.
   
   
  PET alias polyethylentereftalát byl patentován v roce 1941, zatímco PET láhev až o 30 let později v roce 1973 americkým inženýrem Nathanielem Wyathem. K tomuto patentu dospěl po sedmi letech pokusů, když v roce 1967 začal zjišťovat, zda v sobě plastová láhev dokáže uchovat obyčejnou sodovku. Tehdejší plastová láhev od mycího prostředku však nedokázala odolat tlaku vytvářeném unikajícím oxidem uhličitým. Po prvotních testech s polypropylenem se Wyath nadobro usadil s polyethylentereftalátem. Ten byl totiž dostatečně pevný a měl dobré chemické vlastnosti pro dané využití. Vzhledem ke svým nízkým výrobním nákladům, lehkosti materiálu a odolnosti proti nárazům v dnešní době PET láhev skoro úplně zastoupila dříve hojně používané skleněné láhve. Těm zůstávají věrní primárně výrobci piva a vína.
   
  Jako většina ostatních plastů se i PET vyrábí z produktů ropy, a to z ethandiolu (ethy- lenglykolu) společně s dimethyl-tereftalátem nebo kyselinou tereftalovou. Výchozí látky pro jejich syntézu produkuje také Unipetrol. Při tvarování samotné PET láhve se nejprve pomocí formy vytvoří její zárodek, který má dokončenou jen část u víčka s vrutem. Samotná lahvová část může být v dané chvíli v průměru dokonce menší než vrchní část, ale je samozřejmě dost silná. Vypadá asi jako malinká zkumavka. Ta se následně v další formě při vysoké teplotě nafukuje do výsledné velikosti. Jsou však i stroje, které zvládají vše v jednom kroku.
   
  Produkce a spotřeba PET lahví je tak velká, že každý rok dochází k recyklaci přibližně 750 milionů tun polyethylentereftalátu. Ten je následně znovu používán ve výrobě. Možná trochu překvapivě z větší části nedochází k opětovné výrobě PET lahví, ale především k výrobě textilních vláken. Z PET vlákna vzniká například v současnosti velmi oblíbené funkční prádlo.
  Prázdná PET láhev se však může využívat i bez nutnosti recyklace. Pomineme-li domácí aplikace všeho druhu, tak patrně nejznámější a velmi důležité je používaní PET lahví k dezinfekci vody v rozvojových zemích. Láhve se naplní vodou a nechávají se na slunci, kde odvede svou práci krátkovlnné ultrafialové záření. PET láhev se k tomuto účelu skvěle hodí, protože jiné materiály přicházející v úvahu (včetně skla) sice propouští viditelné světlo, ale jsou nepropustné pro UV záření.

Tvůj komentář

Vyplň všechna políčka Děkujeme za váš komentář Přidej
Lab Blog

Archiv záznamů

Nejnovější záznamy

ZÍSKÁNÍ
NOVÉHO HESLA

Błędny adres e-mail Na tuto e-mailovou adresu bude odeslán odkaz s novým heslem pro vstup do systému. Odkaz odeslán na uvedený e-mail.