Skip Ribbon Commands
Skip to main content
 • Kostík, platík a ďasík
   
  Nevíme, jak vám o období národního obrození v 19. století vyprávějí ve škole, ale podle nás to tehdy byla fakt komedie. Máme na mysli hlavně vytváření nových slov: smíchej první pivo s desátým a dostaneš čistonosoplenu a podnosnici libočudnou. Výrazy kapesník a cigareta jsou ve srovnání s nimi o dost méně zábavné a především méně popisné. Bohužel popisnost by se nám právě v chemii dost hodila. zazijchemii_1200x627_prvky-Presl maly.png
   
  Nevíme, jak vám o období národního obrození v 19. století vyprávějí ve škole, ale podle nás to tehdy byla fakt komedie. Máme na mysli hlavně vytváření nových slov: smíchej první pivo s desátým a dostaneš čistonosoplenu a podnosnici libočudnou. Výrazy kapesník a cigareta jsou ve srovnání s nimi o dost méně zábavné a především méně popisné. Bohužel popisnost by se nám právě v chemii dost hodila.
  Zbrusu nově vymyšlenými slovy se to tehdy v češtině jen hemžilo. Náš jazyk byl už pár set let na ústupu a ve slovní zásobě se dělaly mezery, protože nevznikala česká pojmenování pro nové věci v lidské společnosti. I chemické prvky tehdy byly novinkou. Proto se jich přírodovědec Jan Svatopluk Presl ujal a dal jim pěkná česká jména. Vycházejí z jejich vlastností, i když nám to vlastně ani nedochází. Presl je autorem kyslíku, dusíku, uhlíku, vodíku, hliníku, hořčíku, křemíku, draslíku, sodíku i vápníku. Jeho ostatní výtvory se bohužel nechytly, některé z nich ještě v témže století nahradil chemik Vojtěch Šafařík mezinárodními slovy. Podle nás je to škoda, jsou dost dobré – posuďte sami:
  Chaluzík = jód
  Vyskytuje se v chaluhách.
  Ďasík = kobalt
  Jde vlastně o překlad. Název kobalt je odvozený od koboltů, německých skřítků, permoníků – ďasíků.
  Luník = selen
  I v tomto případě jde o překlad. Selen je řecké jméno Měsíce. Tentokrát za názvem nestojí vlastnost, ale příbuznost s telluriem, kterému se v řečtině říká stejně jako Zemi.
  Kazík = fluor
  Vyskytuje se v kazivci (i tento nerost pojmenoval Presl).
  Solík = chlór
  Ano, překvapivě kvůli přítomnosti v soli.
  Kostík = fosfor
  Je uložen v kostech a  zubech.
  Barvík = chrom
  Tvoří barevné sloučeniny.
  Voník = osmium
  Oxid osmičelý tak smrdí, až si tím u Řeků vysloužil pojmenování osmé. To znamená vůni i zápach. Presl byl asi dobrák a vybral si to lichotivější.
  Presl vymyslel i další názvy, ale co ho k nim inspirovalo už si nechal pro sebe. Aspoň vám je tu vypíšeme, ať se pobavíte:
  Jermík = mangan
  Surmík = antimon
  Těžík = wolfram
  Sitaník = arzen
  Vtožník = brom
  Sladík = beryllium
  A to nejvtipnější na konec – když už Presl nevymýšlel české názvy (bůhví proč, možná neměl čas), přidával k těm cizím aspoň koncovku -ík. Stronciu říkal strontík, platině platík a třeba ytriu ytřík. Ani se nedivíme, že se nepoužívají. Chemie by trošku ztratila na vážnosti, kdyby všichni profesoři při odborné diskuzi zněli, jako by se bavili o štěňátkách. Chtělo to aspoň někde přitvrdit, třeba beryliem, to je dost tvrdé a chlapácké.
   
   
  Zdroj:
  Ďasík, voník, ytřík a platík. In: Regina DAB Praha [online]. Praha: Český rozhlas, ©1997-2016 [cit. 2016-03-23]. Dostupné z: http://www.rozhlas.cz/regina/slova/_zprava/dasik-vonik-ytrik-a-platik--161586
    
   

Tvůj komentář

Vyplň všechna políčka Děkujeme za váš komentář Přidej
Lab Blog

Archiv záznamů

Nejnovější záznamy

ZÍSKÁNÍ
NOVÉHO HESLA

Błędny adres e-mail Na tuto e-mailovou adresu bude odeslán odkaz s novým heslem pro vstup do systému. Odkaz odeslán na uvedený e-mail.