Skip Ribbon Commands
Skip to main content
 • Jak starý je virus HIV?
   
  Přestože se zdá, že onemocnění AIDS a přenos viru HIV na člověka jsou problémy poslední doby, původ viru sahá až mnohem dál do minulosti. Objeven byl na konci 20. století, ale existoval už před miliony let. Víte, co všechno může způsobit a jak se chránit?
   
  Jak starý je virus HIV.png

  HIV se řadí mezi retroviry. Podle své RNA (ribonukleové kyseliny) tvoří molekulu DNA (deoxyribonukleové kyseliny), přesně naopak než člověk, a takto se začlení do hostitelského organismu. Virus pak v těle napadá buňky, které zodpovídají za naši imunitu. Když je tělo oslabeno, HIV infikuje další buňky. Tím pádem nakaženému člověku pomalu selhává imunitní systém a může se u něj projevit nemoc AIDS (česky syndrom získaného selhání imunity), jež je bohužel ve většině případů smrtelná.
  Jak se virus přenáší?
  Běžný kontakt s nakaženým člověkem není nebezpečný. HIV se totiž přenáší krví a některými sexuálními aktivitami. Stane se tak ve chvíli, kdy se nakažená tělní tekutina dostane do styku se sliznicí nebo otevřenou ránou. Proto je velká část nakažených mezi narkomany, kteří opakovaně používají injekční jehly.
  Riziku se vystavují také lidé, kteří často střídají sexuální partnery. Pokud při pohlavním styku používáte prezervativ, výrazně se snižuje šance, že se virem nakazíte. Jiný druh antikoncepce vás před HIV neochrání.
  Vědci zjistili
  O viru HIV stále nemáme kompletní informace a mnoho lidí jeho vinou umírá. Člověk, který o své diagnóze ví a podstoupí léčbu, může oddálit projevy výrazných zdravotních komplikací.
  Zkoumá se také stáří tohoto viru. Přestože o něm víme teprve od roku 1983, je starý miliony let. Původní vědecké odhady byly 12 milionů let.
  Čeští vědci z Ústavu molekulární genetiky Akademie věd ČR v čele s lékařem Danielem Ellederem popsali lentivirovou DNA způsobovanou virem HIV i u letuch malajských (savec žijící v Asii), do jejichž genomu se HIV dostal přibližně před 60 miliony let.
  Lentiviry
  HIV patří mezi retroviry, do podskupiny lentivirů. Tyto takzvané „vnitřní“ retroviry se označují také jako virové fosilie, jakési historické záznamy, ze kterých je možné vyčíst historii retrovirů. Pokud jsou začleněny do genomu hostitele, množí se pouze přenosem z generace na generaci a zásadně se snižuje počet jejich mutací. To dovoluje vědcům zrekonstruovat, jak tyto viry vypadaly před desítkami milionů let. Lentivirus u letuch malajských, nazvaný ELVgv, je dosud nejstarší popsanou lentivirovou sekvencí DNA a poskytuje cenné informace o původu těchto virů.

Tvůj komentář

Vyplň všechna políčka Děkujeme za váš komentář Přidej
Lab Blog

Archiv záznamů

Nejnovější záznamy

ZÍSKÁNÍ
NOVÉHO HESLA

Błędny adres e-mail Na tuto e-mailovou adresu bude odeslán odkaz s novým heslem pro vstup do systému. Odkaz odeslán na uvedený e-mail.