Aby vaše nehty zářily barvami, je třeba namíchat pěkně divoký chemický koktejl. Představte si, že obsahuje i látku používanou ve střelném prachu!

Na lak na nehty se kladou extra vysoké nároky. Nekonečnou škálu barev zajišťují sloučeniny chromu, železa, titanu nebo manganu. Po zaschnutí musí být lak dostatečně tvrdý, aby něco vydržel. K tomu dopomáhá nitrocelulóza. Zajímavé je, že právě tuto surovinu najdete také ve výrobně střelného prachu – je vysoce hořlavá. Zároveň je třeba zachovat laku pružnost, aby nepraskal. Tady nastupují na scénu kafr či ftaláty.
Větrejte
Jestli se nechcete pohybovat na rizikovém pracovišti, zvolte nehtové studio, které má dobré odvětrávání. Chemický zápach z laků a odlakovačů zavání kontaminací ovzduší chemickými látkami, které mohou poškozovat organismus při vdechování. Následkem je pak nevolnost, závrať a bolest hlavy.
Pronikání chemie do těla nejen ze vzduchu, ale i přímo přes lak na nehtech, odhalily rozbory moči. Před butylbenzyl ftalátem (BBP) nebo dietylhexyl ftalátem (DEHP) by se měly mít na pozoru zejména ženy, tyto látky totiž mohou mít nepříznivý vliv na reprodukci. Vzhledem k tomu není radno brát „natěračství“ na lehkou váhu. Evropská unie použití toxických látek v kosmetice reguluje či zakazuje, přesto se občas objeví. Laky na nehty patří mezi kosmetiku nejčastěji stahovanou z prodeje, a to buď kvůli rizikovému obsahu, anebo proto, že na obalu chybí důležité informace (výrobce, chemické složení). Následujícím látkám se rozhodně vyhněte: acetonitril, benzen, benzylperoxid, formaldehyd a ftaláty DEHP, DIDP, DINP, DBP, BBP a DNOP.