Skip Ribbon Commands
Skip to main content
 • Co se stane, když se složky laku na nehty dostanou do těla?

  Aby vaše nehty zářily barvami, je třeba namíchat pěkně divoký chemický koktejl. Představte si, že obsahuje i látku používanou ve střelném prachu!

  Chemický koktejl zvaný lak na nehty blog.png

  Na lak na nehty se kladou extra vysoké nároky. Nekonečnou škálu barev zajišťují sloučeniny chromu, železa, titanu nebo manganu. Po zaschnutí musí být lak dostatečně tvrdý, aby něco vydržel. K tomu dopomáhá nitrocelulóza. Zajímavé je, že právě tuto surovinu najdete také ve výrobně střelného prachu – je vysoce hořlavá. Zároveň je třeba zachovat laku pružnost, aby nepraskal. Tady nastupují na scénu kafr či ftaláty.

  Větrejte
  Jestli se nechcete pohybovat na rizikovém pracovišti, zvolte nehtové studio, které má dobré odvětrávání. Chemický zápach z laků a odlakovačů zavání kontaminací ovzduší chemickými látkami, které mohou poškozovat organismus při vdechování. Následkem je pak nevolnost, závrať a bolest hlavy.

  Pronikání chemie do těla nejen ze vzduchu, ale i přímo přes lak na nehtech, odhalily rozbory moči. Před butylbenzyl ftalátem (BBP) nebo dietylhexyl ftalátem (DEHP) by se měly mít na pozoru zejména ženy, tyto látky totiž mohou mít nepříznivý vliv na reprodukci. Vzhledem k tomu není radno brát „natěračství“ na lehkou váhu. Evropská unie použití toxických látek v kosmetice reguluje či zakazuje, přesto se občas objeví. Laky na nehty patří mezi kosmetiku nejčastěji stahovanou z prodeje, a to buď kvůli rizikovému obsahu, anebo proto, že na obalu chybí důležité informace (výrobce, chemické složení). Následujícím látkám se rozhodně vyhněte:
  acetonitril, benzen, benzylperoxid, formaldehyd a ftaláty DEHP, DIDP, DINP, DBP, BBP a DNOP.

Tvůj komentář

Vyplň všechna políčka Děkujeme za váš komentář Přidej
Lab Blog

Archiv záznamů

Nejnovější záznamy

ZÍSKÁNÍ
NOVÉHO HESLA

Błędny adres e-mail Na tuto e-mailovou adresu bude odeslán odkaz s novým heslem pro vstup do systému. Odkaz odeslán na uvedený e-mail.