Skip Ribbon Commands
Skip to main content
 • Co prozradí váš mobil?
   
   
  Určitě jste někdy sledovali americkou kriminálku, kde hlavní hrdina určí pachatele díky nějakému smítku na místě činu. Říkali jste si, jak je to směšné a přitažené za vlasy? Budete se divit, co všechno po sobě zanecháváme třeba jen na obalu svého mobilu…
   
  Co prozradí váš mobil.png

  Chemická analýza mění tvář dnešní kriminalistiky. Při každém pohybu zanecháváme spoustu chemických otisků. Vědci z kalifornského San Diega se zabývali tím, jaké otisky zůstávají na našich mobilních telefonech. Jejich výzkum odhalil, že mobil na nás práskne skoro všechno. Proto může být tato práce do budoucna užitečná právě v kriminalistice.
   
  Ani kdybyste na něm nezanechali otisky prstů, mobil na vás prozradí, kterou kosmetiku používáte, jak se stravujete, jak jste zdraví i kde se v poslední době pohybujete. Kosmetické a hygienické prostředky zanechávají stop nejvíce a vydrží na nás nejdéle. Nejde jen o krémy, barvy na vlasy, mýdla a šampony. Nezapomínejme na prostředky na nádobí nebo třeba přípravky proti hmyzu a opalovací krémy.
  Vědci si na pokus pozvali 39 pokusných „králíků“, tedy zdravých lidských dobrovolníků, a brali vzorky z jejich telefonů i rukou. Použili metodu zvanou hmotnostní spektrometrie a zkoumali molekulární stopy. Bez problémů z těchto molekul určili pohlaví majitele, kosmetické přípravky, které používá, co pije, ale i zda má rád ostré jídlo nebo se neléčí s depresemi.
  Zatím se jedná pouze o fázi pokusů. Databáze, s kterými by bylo možné porovnávat vzorky, jsou příliš malé, ale v dohledné době se forenzní analýza posune snad zase o kus dál.
   
   

Tvůj komentář

Vyplň všechna políčka Děkujeme za váš komentář Přidej
Lab Blog

Archiv záznamů

Nejnovější záznamy

ZÍSKÁNÍ
NOVÉHO HESLA

Błędny adres e-mail Na tuto e-mailovou adresu bude odeslán odkaz s novým heslem pro vstup do systému. Odkaz odeslán na uvedený e-mail.