Skip Ribbon Commands
Skip to main content
 • Chemie proti cuchání vlasů
   
  Kondicionéry a rozčesávače obalí každý váš pramínek, pěkně ho uhladí a oddělí od ostatních, takže se vaše hříva v pohodě rozčesává. Další přínos chemie, díky němuž si miliony lidí každý den šetří nervy, dost možná už zachránil nejednu duši před sebevraždou nebo infarktem. Jak vlastně funguje? Základem jsou silikony, mastné alkoholy a proteiny. Když si pořídíte přípravek na rozčesání vlasů, bude nejspíš obsahovat některou z následujících sloučenin.
  chemie proti cuchani vlasu mala.jpg
  Mastné alkoholy
  Jde o alkoholy získané z rostlinných tuků a olejů, někdy je ale syntetizují také živočichové a řasy. Fungují jako změkčovadla a emulgátory. Díky nim jsou kondicionéry stabilnější. Mezi ty nejběžnější patří:
  lauryl, myristyl alkohol, cetylalkohol, sterylalkohol, cetearylalkohol, behenyl alkohol…
  Silikony
  Silikony mají jako polymery velmi blízko k plastům, jsou ale kapalné. Nerozpouští se ve vodě, takže na vlasu vytvoří film, který se neomyje. Dodají vlasům lesk, chrání je proti lámavosti, usnadňují rozčesávání a vůbec vlasy chrání před vnějšími vlivy všeho druhu. Navíc snižují pěnivost přípravků a pomáhají i v boji proti vším (ucpou jim dýchací otvory). Řeč je o těchto sloučeninách:
  dimetikon, amodimetikon, modimetikon, trifenyl trimetikon, cyklopentasiloxan…
  Keratin
  Keratin je bílkovina přirozeně obsažená ve vlasech. Má ovšem záporný náboj, proto nám vlasy elektrizují. Hydrolizovaný keratin tento náboj neutralizuje, navíc hydratuje, zjemňuje a vyhlazuje – obalí pramínky vlasů. Získává se hydrolýzou ovčí vlny.
  Behentrimonium Methosulfát (BMTS)
  Někdy se místo keratinu a silikonu setkáte s BMTS. Derivuje se z řepkového oleje, má kladný náboj a jeho uhlíkový řetězec obsahuje 22 uhlíků. Protože vlasy obsahují negativně nabitý protein keratin, velmi se s kondicionérem přitahují a vytvoří silné pouto. Dlouhý uhlíkový řetězec pak pramínky obalí a vytvoří na nich hladký povrch, takže uzlíky nemají moc šanci se udržet. Funguje skvěle, ale bez parfému by si asi moc neškrtl – občas totiž smrdí rybinou.
  Benzoát sodný
  Hraje roli ochránce před patogeny. Díky tomuto konzervantu vydrží váš kondicionér stát v koupelně dlouhé měsíce, aniž by podlehl útokům bakterií a plísní.
  Kyselina citronová
  Jako každá správná kyselina snižuje pH, takže podporuje stabilitu a taky trochu pomáhá benzoátu bránit se případným nájezdníkům.

Tvůj komentář

Vyplň všechna políčka Děkujeme za váš komentář Přidej
Lab Blog

Archiv záznamů

Nejnovější záznamy

ZÍSKÁNÍ
NOVÉHO HESLA

Błędny adres e-mail Na tuto e-mailovou adresu bude odeslán odkaz s novým heslem pro vstup do systému. Odkaz odeslán na uvedený e-mail.