Skip Ribbon Commands
Skip to main content
 • Chemie historických fotografií
   
  „Ne, mám zavřený oči. On se šklebí. Ukaž mi to, tuhle smaž. Vyfoť to radši víckrát…“ Vyleze z toho jedna dobrá fotka, ale vy máte pocit, že jste vzpomínkou do rodinného alba strávili celý den. Skoro jako tenkrát, když fotografie začínala. Taky to trvalo celý den, ale fotograf měl jen jeden pokus.
  Chemie fotografie blog.png

  První fotografii pořídil v roce 1826 francouzský inženýr Nicéphore Niépce. Věděl, že základem musí být promítnutí obrázku na povrch citlivý na světlo. Při osmihodinovém zaznamenávání venkovní scény použil k zachycení obrazu živici. Následovaly desky pokryté jodidem stříbrným (AgI). S nimi se doba expozice zkrátila na pouhých dvacet minut. Jednalo se vlastně o chemické pokusy, při kterých se hledal světlocitlivý materiál, který by reagoval se světlem tak, aby utvořil skutečný obraz.
  Fotografování souvisí samozřejmě především s optikou. Fotoaparáty se snaží zachytit skutečnost vytvářením a odrážením obrazů, k čemuž slouží čočky a zrcadla. Zásadní je lom světla, které musí ve fotoaparátu dopadnout na tak citlivý materiál, aby zůstal poznamenán. Výsledná fotografie může vzniknout rovnou, ale i později po působení dalších chemických látek.
  Průkopníci ve světě fotografování zjistili, že citlivé na světlo je stříbro. Zkoušeli tedy jeho různé sloučeniny nebo nanesení těchto látek na materiály, které by citlivost a pozdější zachování obrazu podpořily. S převratnou metodou přišel Angličan John Herschel. Šlo o zachycení scény na negativ, kde původně tmavé věci mají světlou barvu a naopak. Z negativu se obraz přenese na jiný materiál citlivý na světlo a vznikne už konečná fotografie se správnými odstíny. Mezi používané materiály patřil například chlorid stříbrný.
  K dokonalosti už vynálezcům stačilo pouze vymyslet, jak výsledný obraz ustálit, aby hotové fotce nevadilo další vystavení světlu, a také jak fotit rychleji. Fotografie se začaly vyvolávat za mokra tzv. kolodiovým procesem. Negativy se máčely ve vývojce, což byl roztok (např. kyselina gallová), který fotku vyvolal bez nežádoucího šumu. Nakonec přišel na řadu vynález fotografického filmu. Konečně šlo pořídit více obrázků za sebou. Focení se tak stalo velmi rychlým a mnoho lidí si našlo nového koníčka: pořizování momentek.
   

Tvůj komentář

Vyplň všechna políčka Děkujeme za váš komentář Přidej
Lab Blog

Archiv záznamů

Nejnovější záznamy

ZÍSKÁNÍ
NOVÉHO HESLA

Błędny adres e-mail Na tuto e-mailovou adresu bude odeslán odkaz s novým heslem pro vstup do systému. Odkaz odeslán na uvedený e-mail.